Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon yoğun ve puls atımlı lazer ışığı kullanılarak, istenmeyen kılların tıbbi bir uygulama ile yok edilmesi işlemidir.

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon yoğun ve puls atımlı lazer ışığı kullanılarak, istenmeyen kılların tıbbi bir uygulama ile yok edilmesi işlemidir.
Lazer epilasyon etkin şekilde kıl büyümesini engellerken, kalıcı olarak kıl büyümesini engellemeyi garanti etmez. Kişinin normal yaşam döngüsünün bir parçası olan farklı hormonal değişimlerden geçmesi gibi faktörler, tekrar kıl büyümesine neden olabilir. Periyodik koruma tedavileri gerekli olabilir.

Lazer epilasyon nasıl etkinlik gösterir?
Lazer epilasyon selektif fototermoliz prensibi üzerine çalışır. Lazer epilasyonda, renkli kıllar üzerinden lazer ışığının yoğun olarak gönderilmesi ile kıl kökünde yoğunlaşan ısı enerjisi sayesinde kıl kökü tahrip edilir. Kıl uzun süreli olarak yok edilmiş olur. Başka bir deyişle, lazer epilasyonun etkili olabilmesi için, renkli kıl kökünün varlığı ön koşuldur.

Lazer epilasyonda acı hissedilir mi?
Lazer ışığının deri ile her teması, küçük bir iğne dokunuşu gibi hissedilebilir. Derinin korunması amacıyla uygulanan soğuk hava veya kontak soğutma, ağrı hissini azaltmaktadır. Etkin cilt soğutması sayesinde, derinin üst tabakasında, lazere bağlı oluşan yüksek enerjiden olabilecek hasarlar önlenmektedir.

Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir?
İşlem sonrasında kıl köklerinde belirginlik (foliküler ödem), deride kızarıklık (eritem) oluşur. Bu yan etkiler hemen her lazer uygulamasından sonra oluşur. Ortalama 1-3 saat içinde, çok nadiren 24 saat sonunda kızarıklık kaybolmaktadır. İşlem bölgesi uygulama sonrasında güneşten korunmalıdır. Bu süreç minimum 7-15 gündür. Güneşlenme sonrası lazer uygulanabilmesi için en az 3 hafta beklenmelidir. Lazer epilasyon öncesi ve sonrası güneşten etkin korunma, leke riskini minimuma indirir.
Yanık, hipopigmentasyon (deride renk kaybı), hiperpigmentasyon (deride renk koyulaşması) gibi istenmeyen yan etkilerden sakınmak için, lazer epilasyon uygulamasını gerçekleştiren kişi ve kurumların seçimi önemlidir.

Lazer epilasyon işlemi kaç seans sürer?
Kılın rengi, kalınlığı, bulunduğu bölge, ten rengi gibi faktörler lazer işleminin kaç seans süreceğini etkilemektedir. Kalın, siyah renkli kıl yapısına sahip ve açık tenli bireylerde seans sayısı azalırken; açık renkli, ince kıl yapısına sahip ve koyu tenli kişilerde lazer epilasyon seans sayısı artmaktadır. Ortalama olarak 4-6 seans kalın koyu renkli kıllarda yeterli olabilmektedir. Seans sayısı konusunda bilgiyi, lazer epilasyon uzmanı tedaviye başlamadan önce bir değerlendirme yaparak paylaşabilir.

Lazer epilasyon seans aralıkları nasıl belirlenir?
Lazer epilasyonda ana faktör kıl varlığıdır. Çünkü lazer ışını, kıl üzerinden kıl köküne inebilmektedir. Lazer epilasyon sonrası ortalama 15-20 gün içinde işlem alanındaki kıllar dökülür. Bir sonraki lazer uygulaması için kıl çıkışı beklenir. Bu süre ortalama 6-8 haftadır. Fakat bazı durumlarda süre uzayabilir. 10-12 hafta kıl çıkışı görülmeyebilir.
İdeal olarak, lazer epilasyon uzmanınız, kişisel kıl büyüme döngünüzü, hormonal dengenizi, ve benzeri etken koşulları tedavi öncesinde size sorarak tespit edebilir. Vücudun farklı bölgelerinde, farklı kıl büyüme evreleri görülür.
Lazer epilasyon uzmanının, küçük bir bölgede cilt reaksiyonu ve tedaviye uygun dozu belirlemek için test atışı yapması idealdir.Richards-Mehharg Tablosu
Vücut Bölgesi, Kıl Döngüsü & Folikül Derinliği


                                                                      

Lazer epilasyon için ideal merkez ve cihaz seçimi nasıldır?

Yukarıdaki tabloda belirtildiği gibi, insan vücudunda kıl köklerinin yerleşimi farklı bölgelerde, kadın ve erkekte farklı derinliklerdedir. Bu derinliklere etkin şekilde inebilecek lazer dalga boyu seçimi önemlidir.
Lazer epilasyonda günümüzde kullanılan farklı lazer dalga boyları 755 nm Alexandrite, 808 nm Diode, 1064 nm Nd:YAG lazerleridir. Ayrıca ileri düzey yeni nesil IPL cihazları da kullanılmaktadır.
Uygulama merkezinde kullanılan lazer cihazının niteliği, FDA ve CE onayı, periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığı, uygulama yapan uzmanın yetkinliği, lazer epilasyon performansını etkileyen faktörlerdir.

Lazer epilasyon seansı ne kadar sürer?
Uygulanacak bölgeye göre lazer epilasyon süresi değişir. Örneğin: Üst dudak uygulaması 2-3 dakika sürerken, bacak uygulaması 2 saate yakın sürebilir. Bu süre uygulama yapılan lazer cihazı türüne (Alexandrite, Diode gibi), lazer cihazının niteliğine, uygulayıcı ve uygulanana bağlı olarak değişim gösterebilir.
Lazer epilasyonda kıllar, anajen fazda uygulama yapıldığında etkilenir. Bu yüzden lazer epilasyonda çoklu seanslar gerçekleştirilmektedir.

Lazer epilasyon işlemi öncesi ve sonrası alınması gereken önlemler nelerdir?
Lazer epilasyona gelmeden önce ağda, iple veya cımbızla kıl alma işlemleri en az 15 gün süre ile terk edilmiş olmalıdır. Kıllar tıraş edilebilir. Renk açıcı kullanımı kesilmelidir. Lazer epilasyon uygulama alanına işlem öncesi makyaj uygulanmamalı, varsa temizlenmelidir. Deodorant veya antiperspirant uygulanmış alanlar işlem öncesi temizlenmelidir. Yukarıda da bahsedildiği gibi lazer uygulaması öncesi ve sonrasında güneşten korunma önemlidir. Bu sürekli olarak ışığa maruz kalan yüz, boyun kollar gibi alanlarda daha da önemlidir. Lazer uygulaması sonrası sıcak su ile banyo yapılmamalı, keselenme gibi deriyi tahriş edebilen eylemlerden kaçınılmalıdır. Deri bakımı uygulama alanına göre değişebilir. Bu konuda doktorunuz size ayrıntılı açıklama yapacaktır.

Lazer epilasyon sonrası tüylerimi hangi yöntemle alabilirim?
Lazer epilasyon sonrasında tüylerin kendisinin düşmesini beklemek en ideal yöntemdir. Lazer sonrası epilatör, ağda, cımbız gibi tüyleri kökünden koparmayı gerektiren işlemler, uygulamanın performansını azaltabilmektedir.
Bu metin bilgilendirme amaçlıdır.
Tüm hakları saklıdır, kopyalanamaz.